Čínská společnost AVIC (Aviation Industry Corporation of China) úspěšně odzkoušela víceúčelovou modifikaci letounu Xian MA-60 vybaveného speciálním vybavením pro sledování počasí a atmosféry podle specifikací čínského úřadu pro meteorologii. Letoun může být využíván nejenom ke sledování počasí, ale také k vyvolávání lokálních dešťů, a to pomocí zařízení, které umožňuje do atmosféry vypouštět různé látky.
Certifikační lety byly zahájeny koncem dubna a měly prokázat úspěšnou integraci zařízení do systémů letadla a ověřit ovladatelnost a stabilitu letadla.
Letoun MA-60 je odvozen z letounu Antonov An-24 a byl v Číně certifikován v roce 2000. Je poháněn motory Pratt & Whitney Canada PW127J.
Čína dlouhodobě experimentuje s různými metodami pro vyvolávání deště, a to z letadel nebo s využitím modifikovaných protiletadlových zbraní. Pomocí jodidu stříbrného nebo kapalného dusíku lze vyvolat lokální déšť nebo sněžení, případně naopak rozehnat mraky např. v době konání významných státních oslav.
Během olympijských her v Pekingu v roce 2008 vystřelila Čína do oblaků přes tisíc projektilů s jodidem stříbrným, aby odvrátila déšť v místě konání olympiády.
V roce 2025 by Čína měla experimentovat s umělým deštěm na celkové ploše až 5,5 milionu km2, a tím zvýšit zemědělskou produkci a odvrátit přírodní katastrofy.
Experimenty v Číně přitom nejsou nijak ojedinělé. S „oséváním mraků“ experimentují také např. v USA, Rusku, Indii a Spojených arabských emirátech. (Foto: China Daily, Xinhua, planes.cz)
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém
Mezi hlavní oblasti použití patří využití jako potravní doplněk pro krmiva, prekurzor AgI a jako složka dezinfekčních přípravků. Jodid draselný se také přidává do prostředků na vlasy a někdy se s ním „jodizuje“ kuchyňská sůl.